X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

  چاپ

تاریخ : دوشنبه 6 مرداد‌ماه سال 1393 در ساعت 17:13

خبر مربوط به 90/10/07 می باشد و فقط برای یادآوری درج می شود
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:
۲۰درصد مرغ‌های بازار قبل از ذبح مرده‌اند

خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه ۲۰درصد مرغ‌های بازار قبل از ذبح مرده‌اند، گفت: ‌آمار چاقی کودکان ایرانی از آمار کودکان کشورهای اروپایی پیشی گرفته است.

خبرگزاری فارس: ۲۰درصد مرغ‌های بازار قبل از ذبح مرده‌اند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» احمدرضا درستی مطلق امروز در نشست خبری بسیج تغذیه که در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: شیوع چاقی در کودکان و بزرگسالان افزایش پیدا کرده و در افراد سالمند باید به سختی به دنبال افراد سالم بگردیم زیرا با مشکلات تغذیه امروزه سالمند سالم به ندرت می‌بینیم. 

 وی گفت: شیوع اضافه وزن و کم‌وزنی در میان افراد جامعه بررسی شده است که بیش از ۵۰ درصد از سالمندان چاق هستند. اگر فرد به اندازه کافی نتواند غذای مفید مصرف کند باید بداند که بروز بیماری در آن حتمی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: در برخی موارد افراد برای خرید تغذیه مناسب صرفه‌جویی می‌کنند و فکر می‌کنند که پول خود را هدر می‌دهند و به دنبال مواد غذایی ارزانتر هستند ولی باید بدانیم اگر زمانی این فرد بیمار شد حاضر است وسایل زندگی خود را بفروشد تا سلامتی خود را به دست آورد پس صرفه‌جویی در خرید مواد غذایی سالم می‌تواند به سلامتی ضرر برساند.

درستی مطلق بیان داشت: تبلیغات افزایش وزن و پرورش‌اندام در رسانه ها و فضای مجازی تبلیغاتی غلط است و دانش افراد در جامعه به اندازه کافی نیست که نقد اطلاعات می‌تواند بسیار اهمیت داشته باشد. به تبلیغات باید توجه خاص داشت و افراد باید بدانند چه تبلیغی غلط و چه تبلیغی درست است.

وی بیان داشت: ‌تبلیغات مواد غذایی بسیاری از افراد را گول می‌زند و رسانه‌ها در زمینه تبلیغات غذایی بسیار غلط عمل می‌کنند.

لبنیات‌های آلوده به سم افلاتوکسین می‌خوریم

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: سیستم کشاورزی ما نیز ایراد دارد و محصولاتی را به مردم عرضه می‌کند که سرشار از کودهای شیمیایی است و بخش دامپروری ما نیز نان‌های کپک زده را به دام‌ها می دهد که شیر سرشار از افلاتوکسین مصرف می‌کنیم.

وی گفت: حتی در صنعت لبنیات نیز پنیرهایی تهیه می‌شود که سرشار از نمک است و زمانی از این قضیه شکایت می‌شود آب نمک را زیاد می‌کنند.

اطلاع رسانی تغذیه ضعیف است

وی افزود: همه ارگان‌ها باید با یکدیگر فعالیت کنند تا سلامتی جامعه حفظ شود. اطلاع‌رسانی در بخش تغذیه کم است. بسیاری از افراد نمی‌دانند که مصرف فست‌فودها موجب چاقی آنها می‌شود. همچنین آمار چاقی کودکان ایرانی از کشورهای اروپایی پیشی گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در اطلاع‌رسانی پیام‌های بهداشتی باید بسیار دقیق باشیم که تبلیغات در مخاطب تأثیر می‌گذارد.

۲۰درصد مرغ‌های بازار قبل از ذبح مرده‌اند

درستی مطلق با بیان اینکه افراد در خرید مواد غذایی باید دقت کافی را داشته باشند، ادامه داد: ۲۰ درصد مرغ‌هایی که در سطح مرغ‌فروشی‌های شهر به فروش می‌رسد قبل از ذبح مرده‌اند و افراد مرغ‌هایی را مصرف می‌کنند که قبل از ذبح خودشان از بین رفته‌‌اند. البته ما نمی‌توانیم همه این مسائل را از نو آغاز کنیم ولی می‌توانیم به مردم آموزش دهیم که در تهیه مواد غذایی سالم دقت کافی به خر دهند.

وی گفت: دانش‌آموزان مجبورند زیاد درس بخوانند به خاطر اینکه تحت فشار خانواده قرار دارند. این افراد تا پاسی از شب بیدار هستند و مدام در حال درس خواندن هستند و در حین مطالعه نیز از مواد غذایی و تنقلاتی مصرف می‌کنند که بتواند مانع از خواب آنها شود که این مصرف مواد غذایی و کمی فعالیت دانش‌آموزان موجب چاقی آنها می‌شود که باید بدانیم که خواب نامناسب و فعالیت‌‌های کم دانش‌آموزان در چاق شدن آنها اثر می‌گذارد.